Με διαφορετικό τρόπο αλλά με τα ίδια αισθήματα εθνικής υπερηφάνειας και χαράς γιορτάστηκε φέτος η επέτειος του ΟΧΙ στο σχολείο μας.
Την παραμονή της γιορτής σε κάθε τάξη χωριστά έγινε μικρή γιορτή με την προβολή βίντεο σχετικού με τα γεγονότα του 1940 αλλά και την ανάγνωση από μαθητές ενός συγκηνητικού κειμένου για τους αγωνιστές που πολέμησαν με αυτοθυσία. Ακολούθησε η επίδοση των αριστείων και βραβείων στο προαύλιο του σχολείου με την τήρηση αποστάσεων και της σημαίας στον σημαιοφόρο του σχολείου μας, Τσιρώνη Βασίλειο, μαθητή της Γ΄ τάξης.

Την ημέρα της γιορτής, την 28η Οκτωβρίου, μικρή αντιπροσωπεία μαθητών αποτελούμενη από τον σημαιοφόρο, τους παραστάτες και λίγους ακόμη μαθητές, παρακολούθησε την πανηγυρική Δοξολογία στον ιερό ναό του αγίου Νεκταρίου. Αμέσως μετά έγινε η καθιερωμένη επιμνημόσυνη δέηση στο μνημείο στον περίβολό του ναού και η κατάθεση στεφάνων. Η λιτή τελετή έκλεισε με τον Εθνικό Ύμνο.

Η γιορτή του ΟΧΙ στο σχολείο μας